Czy warto podróżować po Polsce? Poznaj 7 powodów na tak

czy warto podróżować

Zadając sobie pytanie, czy warto podróżować po Polsce, powinniśmy przede wszystkim przestać oceniać uroki naszego kraju przez pryzmat odwiedzanych europejskich kurortów. Ponieważ kiedy dobrze się rozejrzymy, to okazuje się, jak niedaleko z urokliwych i nieodrytych miejsc znajduje się nawet niedaleko naszego domu.

Inne interesujące miejsca skrywane są zaledwie kilkaset kilometrów od naszego miejsca zamieszkania. Wystarczy znaleźć dobry hotel oraz wsiąść do samochodu. Po kilku godzinach w podróży znajdziemy się w miejsku, które pomoże nam rzeczywiście wypocząć i zregenerować siły. Polska to piękne wybrzeża, urokliwe jeziora, górskie szlaki, zabytki kultury, regionalne przysmaki, parki krajobrazowe… Czy warto podróżować po Polsce? Naszym zdaniem zdecydowanie tak i mamy na to kilka argumentów!

1. Bogata historia kraju opisana w zabytkach, kościołach i zamkach

Bogata, wielowiekowa historia Polski to z jednej strony czasy złotego rozkwitu państwa, ale również okresy trudne lub wręcz dramatyczne – wojny, rozbiory, okupacje. To również zawiłe relacje z naszymi sąsiadami i przenikanie się kultur, w związku z czym znajdziemy w  Polsce ślady kultury żydowskiej, niemieckiej, ukraińskiej, rosyjskiej czy litewskiej.

Historia kraju nad Wisłą opisana została w licznych pomnikach, świątyniach, zamkach, miejskiej zabudowie oraz muzealnych wystawach. Zabytków historii znajdziemy w Polsce tysiące, a do najważniejszych z pewnością należą: Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, półwysep Westerplatte, Katedra Gnieźnieńska, Zamek Królewski na Wawelu, pola słynnej Bitwy pod Grunwaldem czy zabytkowe starówki takich miast jak Warszawa, Kraków i Wrocław.

czy warto podrozowac

2. Warto podróżować po Polsce, by odkrywać różnorodne smaki

Niezwykle przyjemną stroną podróżowania po Polsce jest możliwość posmakowania regionalnych przysmaków tradycyjnej kuchni! Wszyscy dobrze wiemy, jak smakują pierogi, kapusta z grzybami, bigos czy staropolski żur. Warto jednak wiedzieć, że istnieje wiele zakątków w Polsce oferujących zróżnicowane, tradycyjne przysmaki oraz edukują w zakresie przyrządzania regionalnych potraw. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z udogodnień hotelowych, jakimi są hotelowe restauracje, gdzie serwowane są specjały regionu. Ciekawym uzupełnieniem takich wyjazdów jest odwiedzenie jednego z kulinarnych muzeów w Polsce, co pozwoli nam poznać historię naszego kraju dosłownie „od kuchni”.

Będąc w Krakowie warto spróbować tradycyjnej, XVI-wiecznej maczanki krakowskiej i słynnych obwarzanków, z kolei zwiedzając Podkarpacie – ziemniaczanych gołąbków lub proziaków. Pobyt w Poznaniu to idealna okazja do spróbowania rogali świętomarcińskich oraz pyr z gzikiem. Toruń słynie ze swoich pierników, Podhale szczyci się moskolami i oscypkami, a jedną z kulinarnych atrakcji Górnego Śląska jest wodzianka. Jeśli część z tych potraw brzmi dla Ciebie obco, to znak, że najwyższy czas na kulinarną podróż po Polsce!

czy warto podrozowac

3. Piątek w górach, Niedziela nad morzem- to dlatego warto podróżować po Polsce

Polska to kraj, który został przez naturę bardzo obficie obdarowany. Aż trudno uwierzyć, że bliska obecność morza i gór oraz zróżnicowane ukształtowanie terenu od północy po południe, to wszystko to znajduje się w granicach naszego kraju! Możemy zatem korzystać ze słońca wypoczywając na piaszczystych plażach nadmorskich miejscowości, na przykład w Gdańsku, Kołobrzegu, Łebie, czy Mielnie. Możemy również wybrać się na jeden z kilkudziesięciu górskich szlaków, które oferują nam Karpaty (w tym niezwykle urokliwe Tatry czy pięknie zalesione Bieszczady), Sudety czy mniej popularne, ale równie interesujące Góry Świętokrzyskie.

Polska to również kraina jezior, a oferta wypoczynkowa regionu Mazur co roku przyciąga coraz więcej osób! Warto wspomnieć o rozległych lasach, ponad 20 parkach narodowych, ogrodach, wzgórzach, formacjach skalnych i dolinach.

molo w sopocie czy warto podrozowac

4. Dziewicze, naturalne tereny, z dala od miejskiego zgiełku

Miłośnicy obcowania z naturą doskonale wiedzą, że Polska to wspaniały kraj pod względem eksplorowania nienaruszonych ludzką działalnością zielonych terenów. Rozległe lasy, puszcze, jeziora, wąwozy, doliny, naturalna fauna i flora i świeże powietrze to doskonała odpowiedź na pytanie o to, czy warto podróżować po Polsce. Coraz więcej osób pragnie wyrwać się z pełnych zgiełku turystycznych kurortów i wyruszyć w wędrówkę po naturalnych terenach. Służy temu bogata oferta 23 parków narodowych o wyjątkowych walorach krajobrazowych. Szczególnie warto polecić Ojcowski, Pieniński oraz Bieszczadzki Park Narodowy.

5. Podróżowanie po Polsce i oszczędzanie?

Nie ma co ukrywać – jakkolwiek w ostatnich latach sytuacja uległa pewnej poprawie, podróżowanie za granicę wciąż wiąże się z niemałymi kosztami. Zwłaszcza, jeśli planujemy spontaniczny wyjazd, na który nie mamy wcześniej odłożonego lub zaplanowanego budżetu. Na szczęście, podróżowanie po Polsce jest w takich momentach dobrą alternatywą. Na pewno dużo wygodniej kontroluje się swoje wydatki. W porównaniu do południowych, śródziemnomorskich kurortów, czy zachodnich stolic Europy, ceny w Polsce są nawet kilkukrotnie niższe!

Pozwala to równie dobrze się bawić, odwiedzać piękne miejsca i podziwiać wspaniałe widoki bez konieczności zaciągania pożyczki na sfinansowanie urlopu. Dodatkowym plusem są rabaty, zniżki i promocje oferowane w ramach konkretnych terminów urlopowych. Warto zatem śledzić zmieniające się oferty luksusowych hoteli i skorzystać z proponowanych promocji!

6. Coraz więcej miejsc przyjaznych zwierzętom i rodzinom

Polska to kraj gościnny i przyjazny, co przejawia się coraz bogatszą ofertą turystyczną skierowaną do rodzin z dziećmi i zwierzętami. Dobre polskich hotele dysponują infrastrukturą, dzięki której urlop z małymi dziećmi jest komfortowy i bezproblemowy. Pokoje zabaw dla dzieci czy specjalne nianie opiekujące się pociechami pod nieobecność rodziców. To tylko część z udogodnień oferowanych przez hotele.

Mile widziane są również zwierzęta domowe! Niegdyś prym w tym zakresie wiodły gospodarstwa agroturystyczne, jednak obecnie spokojnie możemy wybrać się w podróż z naszymi milusińskimi. Widok psa na smyczy w hotelu lub restauracji nikogo już w Polsce nie dziwi! Zazwyczaj wystarczy dopłacić kilkadziesiąt złotych pobyt z pupilem w pokoju.

7. Bliska odległość miast i atrakcji

Jedną z największych zalet podróżowania po Polsce jest bliska odległość poszczególnych miast i atrakcji. Podczas wypoczynku w Ustce wystarczy godzina jazdy autem, by znaleźć się na plaży w Łebie. Pobyt w Tatrach to świetna okazja do tego by przy okazji zwiedzić Kraków oraz kopalnię soli w Wieliczce. Z kolei pobyt nad mazurskimi jeziorami możemy urozmaicić wycieczką na wschód w kierunku Biebrzańskiego Parku Narodowego lub na zachód. Tam na żywo możemy zobaczyć pola bitwy pod Grunwaldem czy zamek w Malborku!

 wieża kościoła mariackiego w Krakowie widok z ulicy Florianskiej

Czy warto podróżować po Polsce? Oczywiście, że tak!

W związku z rosnącymi stopniowo cenami przelotów lotniczych, warto rozważyć wycieczkę do jednego z wybranych regionów Polski – historycznym, kulinarnym lub przyrodniczym szlakiem. Bardzo szybko może okazać się, że powiedzenie „cudze chwalicie – swojego nie znacie” jest prawdziwe. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele pięknych miejsc znajduje się tuż „za rogiem”. Czy warto podróżować po Polsce? Sądzimy, że zdecydowanie tak. Owocnych podróży!